Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Dodał: Style
Oświetlenie do łazienki

Odpowiednie światło w łazience umożliwi nam właściwe przygotowanie się do wyjścia. Zrobienie makijażu czy ogolenie brody bez odpowiedniego światła nie należy do najprostszych zadań. Podpowiadamy jak odpowiednio oświetlić łazienkę

Jak dobrze wiemy, światło, bez względu na to czy jest dzienne lub sztuczne, odgrywa znaczącą rolę we wszystkich pomieszczeniach i pozwala nam bezproblemowo użytkować z naszego mieszkania. O ile przy większości pomieszczeń mniej zastanawiamy się nad logistycznym rozmieszczeniem oświetlenia, a bardziej nad ich kwestią estetyczną, tak łazienka, poprzez pełnione funkcje, okazuje się pod tym względem bardzo skomplikowanym pomieszczeniem. Mimo to warto poświęcić swój czas oraz energię, zadbać o swój komfort w trakcie korzystania z niej.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie?

Łazienka jest przede wszystkim miejscem relaksu oraz dbania o swój wygląd. To, co widzimy przeglądając się w łazienkowym lustrze uwarunkowane jest właściwym naświetleniem. Zazwyczaj w łazience nie posiadamy okien i jesteśmy całkowicie zależni od sztucznego światła, znacznie różniącego się od naturalnego, dziennego oświetlenia.

By zadbać o wygodę użytkowania, nie odbiegającą zbytnio od tej, jaką mamy w regularnie oświetlonych pokojach, powinniśmy podzielić łazienkę na równo rozświetlone segmenty. Biorąc pod uwagę jednocześnie funkcje poszczególnych sfer pomieszczenia, jego wielkość, jak i kolorystykę łazienki, dopasujmy światło tak, by spełniało wszystkie nasze oczekiwania.

Światło w łazience pozostać takie, na jakie wskazuje aranżacja: przy chłodnych temperaturach barwowych – zimne i analogicznie działania tyczą się ciepłych temperatur. W łazience przede wszystkim chodzi o komfort i swobodę ruchów, a wszystko, co je ogranicza stwarza zagrożenie. Zwisające nisko światła, okablowanie, czy zajmujące przestrzeń lampy nie mają nawet prawa się tutaj pojawić.
Przede wszystkim musimy ustalić, co jest oświetlone, kierunek, z którego pada, rozmieszczenie punktów światła oraz ich ilość i poziom natężenia.

Oświetlenie do łazienki

Ilu źródeł światła potrzebujemy?

Liczba ta zależy od wielkości naszej łazienki. Osobnego oświetlenia potrzebuje najczęściej lustro. Najlepiej umiejscowić reflektory lub kinkiety nad nim lub po jego bokach, na wysokości wzroku. Możliwe jest zrezygnowanie z tej opcji, ale tylko w przypadku małych pomieszczeń oraz pod warunkiem odpowiednio dobranego oświetlenia centralnego (np. kilku reflektorów w suficie). Światło przed lustrem powinno być równomierne, nie powodujące cieni na twarzy.

Priorytetem jest właściwe rozświetlenie, które pomoże nam w wykonywaniu makijażu i pielęgnacji. Przy umywalce postawmy na chłodne światło o wyższej temperaturze barwowej. Aby to osiągnąć możemy zainstalować ciekawe lampy czy kinkiety po dwóch stronach lustra lub dookoła niego. Do oświetlenia kabiny prysznicowej i wanny wystarczy łagodne światło miejscowe. Jeśli chcemy nadać naszej łazience przytulny, relaksacyjny charakter możemy postawić na lampki o mniejszej mocy, spełniające jedynie dekoracyjną funkcję. Pamiętajmy, że kolor światła powinien być jednolity dla całego pomieszczenia – dzięki temu unikniemy konflikt barw.

Jakie żarówki wybrać?

Wybierając lampy do łazienki możemy się zdecydować na świetlówki, świetlówki kompaktowe, halogeny oraz lampy LED. Każde z nich mają swoje plusy oraz minusy. Świetlówki charakteryzują się zróżnicowaną barwą światła oraz niską temperaturą pracy. Niestety z czasem emitują coraz mniej światła, mają niską odporność na częste załączanie oraz nie można przy nich stosować ściemniaczy. Podobnie jest ze świetlówkami kompaktowymi, które, pomimo że cechuje je duża żywotność, są gorszymi kandydatami w oświetleniu łazienki niż standardowe odpowiedniki.

Bardziej polecane są halogeny oraz lampy LED, które odznaczają się wysoką temperaturą barwową, energooszczędnością oraz mocnym światłem. Ponadto LED-y są dużo bezpieczniejsze w użytkowaniu, nie zawierają rtęci i są wytrzymałe mechanicznie. Rozmieszczenie osprzętu oraz urządzeń elektrycznych w łazience zależy od wyznaczonych stref ochronnych.

Urządzenia elektryczne w zależności od stopnia ich zabezpieczenia przed wilgocią oraz klasy ochronności można montować i używać tylko w określonych strefach. Wilgoć zbierająca się w tym pomieszczeniu mogłaby spowodować uszkodzenie oprawy lub porażenie prądem, dlatego najlepiej jest montować oprawy specjalnie oznakowane i przeznaczone do pomieszczeń mokrych w odległości minimum 60 cm od wanny i kabiny.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...


Related Articles

Zostaw komentarz